Yuki přiznává, že žít v Česku jako „menšina v menšině“ není vždycky jednoduché, protože tuzemská společnost je poměrně konzervativní. „Žijeme ve velmi binární společnosti, v jiných zemích se tato témata řeší už delší dobu, u nás se to začalo řešit až po revoluci, proto se toho spousta lidí bojí. Diskuse je v pořádku, ale celebrity tady mluví o milionech pohlaví. Měli bychom alespoň používat správné pojmy a rozlišovat ‚pohlaví‘ a ‚gender‘,“ říká o postojích Čechů v diskusi o genderových identitách.
Samotný koncept nebinarity je podle něj složitější na pochopení než všeobecně známější trans identita. Dodnes se mu stává, že na něj cizí lidé reagují podrážděně. Když jde večer ven, počítá s tím, že by mohl nastat konflikt. Jednou se mu dokonce stalo, že jej skupina lidí fyzicky napadla. „Dva roky zpátky mě dobili na ulici s tím, že ‚transky roznáší koronavirus‘,“ vzpomíná. Jako nejlepší protiútok se mu osvědčilo dát najevo, že nemá strach.
Yuki nastoupil tranzici ve 23 letech pod vlivem podle jeho názoru „zastaralé sexuologie“. „Většina sexuologů je stará škola a na nebinaritu se dívají jako na trend. Spoustu lidí proto začnou přesvědčovat, že jsou transgender,“ sdílí svou zkušenost. Jako žena žil rok po svém coming outu mezi rodinou, přáteli i v práci. Tranzici ukončil po třech měsících. Pochopil totiž, že se spíš chtěl líčit, nosit šaty a nepobuřovat přitom konzervativní společnost, než že by skutečně toužil změnit své tělo. Rodina ho ve všech situacích podpořila, přesto přiznává, že když se jeho matka dozvěděla, že nebude podstupovat žádné operace, ulevilo se jí.
Dnes už je v sebepřijetí mnohem dál, k čemuž mu pomohla i terapie. „Dřív pro mě bylo hrozně důležité si vzít jednou za čas šaty, abych doplnil svou ženskou energii, protože jsem nedokázal tuto stránku popustit, dokud jsem to oblečení neměl na sobě. Teď už pro mě oblečení gender nemá a vybírám si ho podle nálady,“ říká. Přizpůsobuje tomu i chování v binární společnosti. Když má sukni, jde na dámské záchody, když se stylizuje více stereotypně mužsky, zavítá na pánské.
Rozhovor s nebinárním Yukim si můžete poslechnout ve všech podcastových aplikacích: Soundcloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasty a Google Podcasty.