I při stavbě domu se najdou věci, ve kterých máme hned jasno. Většina z nich však patří do jiné kategorie a musíme se nad nimi zamýšlet z několika hledisek. K těmto patří i výběr střešní krytiny. Vybírat můžete z více materiálů. Postupně si je představíme.
Keramická střešní krytina
Hlína se jako stavební materiál používá již několik tisíciletí. Díky moderním technologiím patří mezi nejkvalitnější materiály také při výrobě střešní krytiny. Keramická taška se vyrábí z kombinace jílu, hlíny a vody a vypaluje se při vysokých teplotách. Výhodou je její dlouhověkost. Kvalitní keramická krytina má životnost až 100 let.
Pokud se rozhodnete pro keramickou krytinu, oceníte dobré odvádění vlhkosti a tepla. Odolává také výkyvům počasí a je vhodná také do oblastí s teplotami hluboko pod nulou. Keramická taška je navíc stálobarevná. Je to proto, že barva se do ní přidává již před výpalem. Použití pálené keramické krytiny se doporučuje od sklonu střechy minimálně 22°.
Betonová krytina
Betonová krytina se vyrábí z písku, cementu, oxidu železa a vody. Tvarem i barvami se ponáší na keramickou. Pokud se rozhodnete pro betonové tašky, hledejte kvalitnější produkty s povrchovou vrstvou, která překrývá póry betonu. Tato vrstva zvyšuje odolnost krytiny vůči vodě, mechu a nečistotám. I betonová krytina má dlouhou životnost. Je to až 100 let. Ve srovnání s keramickou je ovšem o něco těžší.
Plechová krytina
Pod plechovou krytinou si nemusíte představit nevzhledné střechy pokryté plechem, jak tomu bylo v minulosti. Plechová krytina je na první pohled k nerozeznání od běžné tašky. Rozdíl spočívá zejména v jejích vlastnostech. Oproti ostatním krytinám má výhodu v nízké hmotnosti. Můžete ji použít na střechu již od sklonu 7°. Nízká hmotnost znamená i nižší náklady na krov. Nižší je také cena plechové krytiny. Konečná cena závisí na tloušťce a kvalitě povrchové úpravy. Životnost plechové krytiny je 50 let. K dosažení této životnosti je nutná kromě kvalitního materiálu i správná montáž.
Plechová krytina dobře odolává povětrnostním vlivům, proto je vhodná i na větrné místo. Menší nevýhodou je vyšší hluk při dopadu dešťových kapek. Pokud vás zajímá materiál, ze kterého se vyrábí, je to pozinkovaný ocelový plech nebo směs titanu a zinku. Na plech se přidávají vrstvy na ochranu proti korozi, barevný nátěr, PVC fólie na ochranu před poškrábáním a povrchový lak.
Asfaltová krytina
Posledním materiálem, který zmíníme, je asfaltový šindel. Je to krytina, která dobře odolává i extrémním podmínkám, jako je krupobití, silný vítr a sníh. Asfalt dobře tlumí zvuk a udržuje si barvu i při působení UV záření. Výhodou je odolnost vůči usazování mechu.
Asfaltový šindel se vyznačuje nízkou hmotností. Lze jej montovat na střechy se sklonem od 15°. Je však třeba vynaložit vyšší náklady na krov kvůli nutnosti provedení plného bednění. Důležité je také dodržet vhodnou teplotu pro realizaci střechy. Měla by být v rozmezí 15 – 25°C. Životnost tohoto typu krytiny je do 50 let. Degradace materiálu však může začínat již po patnácti letech.