Výběr návrhu domu je velmi těžké rozhodnutí. Při výběru projektu musíme vzít v úvahu nejen naše potřeby a očekávání, ale také podmínky stavby a také tvar a velikost pozemku. Úzké pozemky jsou asi nejtěžší při výběru projektu. Na co si tedy dát pozor při výběru návrhu domu na úzký pozemek?
Návrh domu pro úzký pozemek nemusí být nudný
Úzké pozemky se nejčastěji vyskytují ve velkých městech. Často také vznikají v důsledku dělení jednotlivých pozemkových vlastností. Jednoduché domy bez architektonických detailů budou tou nejlepší volbou pro tento typ pozemku. Jejich absence však nemusí nutně znamenat, že dům bude nudný. Použitím dekorativních fasádních materiálů a vhodných barev můžete zatraktivnit každý blok budovy.
Vzhledem k omezené ploše pozemku budou dobrou volbou malé domky s využitelným podkrovím nebo plným patrem. Projekty s velkými okny a prostornými terasovými dveřmi dokonale zapadnou do úzkých pozemků. Díky nim bude interiér dobře prosvětlený.
V případě malých domů bude bílá fasáda perfektní. Použití světlých barev dodá domu elegantní vzhled. Bílou je dobré kombinovat s intenzivními barvami, které vnesou poznámku modernosti. Hlavní vstup do domu by měl být zvýrazněn tmavším kamenným obkladem nebo dřevěnými panely.
Úzký pozemek a správné umístění stavby
Správné umístění stavby na pozemku musí zohledňovat minimální vzdálenosti uvedené ve vyhlášce o technických podmínkách. Stěna s okenními nebo dveřními otvory musí být podle platných předpisů vzdálena od hranice 4 metry, přičemž tzv. slepá stěna, tedy stěna bez oken, musí být umístěna 3 m od hranice.
U pozemků, jejichž šířka nepřesahuje 16 m, se můžeme přiblížit k hranici na vzdálenost 1,5 m nebo postavit dům na hranici, pokud náš dům bude mít protipožární stěnu.
Pokud v námi zvoleném projektu okna brání správnému umístění stavby na pozemku, můžeme ve fázi adaptace projektu nařídit jejich odstranění. V situaci, kdy odstranění oken ovlivní správné osvětlení místností, mohou být kompromisem skleněné tvárnice. Tyto inovativní bloky výrazně zlepšují podmínky přístupu světla a také diverzifikují fasádu našeho domu.
V případě úzkých pozemků je prakticky nemožné umístit na pozemek další stavbu. Pokud nám tedy na garáži záleží, vybírejme projekt, který ji bude mít v tělese stavby. Garáž zakomponovaná do tělesa stavby bude levnější na stavbu než garáž samostatně stojící.
Pokud se rozhodneme pro koupi úzkého pozemku, musíme pamatovat na to, že po umístění domu nám nezbude příliš místa na zahradu. V tomto případě je nejlepším řešením přesunout stavbu co nejblíže k jedné z hranic pozemku (samozřejmě s přihlédnutím k platným předpisům). To nám umožní vytěžit maximum z naší zápletky.
Široká nabídka návrhů domů pro úzký pozemek
V současné době díky využití mnoha zajímavých architektonických řešení není problém ani velmi úzký pozemek. Zajímavým způsobem lze rozvinout jakoukoliv parcelu o šířce větší než 10 m.