Když jsou teplé a slunečné měsíce za námi, mnoho lidí se začíná připravovat na zimu. Nesmí se však omezovat pouze na interiér domu – zahradám je také potřeba trochu pomoci, aby s příchodem jara opět vypadaly krásně. Stejná zásada platí i pro zahradní nábytek a altány – správně připravené na zimu se vám na jaře vrátí.
Kouzla dřevěného altánu
Zahradní altány se nejčastěji vyrábí ze dřeva, protože jim dodává jedinečné kouzlo. Je to bezesporu jeden z nejlepších materiálů na zahradu, který vypadá skvěle jak v paprscích letního slunce, tak posypaném zimním sněhem. Aby altán vypadal krásně nejen v první sezóně, ale také v každé následující sezóně, stojí za to věnovat trochu času jeho správné přípravě na zimu. Největší hrozbou pro dřevěné altány je vlhkost. Pokud pronikne hluboko do dřeva a následně zmrzne a zvětší svůj objem, povede to k jeho praskání a delaminaci. Proto je impregnace altánu tak důležitá. Opatření věnovaná této léčbě lze rozdělit do několika kategorií.
Impregnace vytvářející povlak, tedy nejúčinnější ochrana proti chladu a vlhkosti
Impregnace se liší trvanlivostí a nutností ošetření opakovat. Existují nátěrové přípravky, jejichž výhodou je extrémně silná ochrana a opravdu dlouhodobý efekt. Povrchy jimi pokryté se stávají odolnými nejen vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, ale i mechanickému poškození. Takto vyztužené dřevo se nemusí bát plísní ani modré skvrny, které – vzhledem k vlhkým zimám a podzimům – nejsou bohužel ničím neobvyklým. Jednou z klíčových složek takových impregnací je vosk (zaručující mimo jiné voděodolnost dřeva), povrchům však dodávají matný vzhled, čímž dřevěná plocha obvykle ztrácí své přirozené kouzlo.
Oleje pro zastánce přirozeného vzhledu
Pro milovníky původní textury dřeva bude dobrým řešením pokrýt altán olejem na zahradní nábytek. Tyto druhy prostředků také zpevňují povrch, díky čemuž je odolný proti vlhkosti, plísním nebo houbám, ale samotné ošetření je nutné opakovat mnohem častěji – nejlépe každé jaro. Zajímavé je, že barvy věnované dřevěnému zahradnímu nábytku pro ně nejsou tím nejlepším ochranným nátěrem. Umožňují totiž dřevu dýchat – umožňují do něj tedy pronikat vlhkost.
Tovární tlaková impregnace
Existuje také šance, že dřevo, ze kterého je altán vyroben, bylo dříve tlakově impregnováno ve výrobě. Nezávislá impregnace v tomto případě nebude nutná hned po nákupu, ale až po pár letech – poslouží jak k ochraně dřeva, tak k jeho osvěžení.
Správná příprava je klíčem k úspěchu
Než přistoupíte k impregnaci, měl by být povrch altánu řádně obroušen, také musí být suchý, čistý a odmaštěný – díky správné přípravě bude impregnace schopna řádně plnit svou roli.
Dřevo není všechno
Altány pouze ze dřeva jsou vzácné – vyrábí se i z kovových dekorací, kovaných povrchů nebo zděných sedadel. I tyto předměty se vyplatí připravit na nadcházející zimu. Kromě vyhrazených chemikálií nebo impregnantů je zajímavým řešením obalení altánu igelitem nebo fólií. Díky tomu se dovnitř nedostane déšť ani sníh a s příchodem jara bude snazší obnovit jeho působivý vzhled.