Sušení dřeva, ať už stavebního řeziva nebo toho palivového, je mimořádně podstatné téma, které by se mělo dostat do širšího povědomí laické veřejnosti. Procentuální obsah vody ve stavebním dřevě dokáže výrazně ovlivnit kvalitu vaší dřevostavby nebo zahradní stavby. Správné vysušení palivového dříví má zase vliv na to, kolik energie dokážete vytáhnout ze dřeva při topení, ale také na to, jak dlouho vám budou bez problémů sloužit kamna, krb, kouřovod nebo komín.
Jak se suší dřevo
Stavební dřevo (řezivo) se primárně suší na vzduchu. Při nákupu stavebního dřeva si vždy ověřte u dodavatele, zda dřevo prodává již vysušené nebo surové . Při sušení dřeva totiž může docházet k jeho praskání a kroucení. Pokud jej v domácích podmínkách vysušíte nesprávně, může se vám celá dodávka znehodnotit. Dřevo se podle tloušťky jednotlivých kusů i typu dřeva (měkké nebo tvrdé dřeviny) suší v řádu týdnů až měsíců. V některých případech může sušení dřeva trvat i několik let. Na zahradní (provětrávané) stavby, jako jsou například zahradní chatky , se používá dřevo i s vyšší vlhkostí (kolem 20%). K výrobě nábytku nebo nosných prvků se používá dřevo s co nejnižší vlhkostí.
Sterilizace dřeva
K urychlení, respektive náhradě sušení dřeva na vzduchu se používají mikrovlnné sterilizační přístroje. Ty dokážou vysušit dřevo v trvání několika hodin. Sterilizace dřeva má navíc druhý efekt. Ničí škůdce, plísně a houby, které se mohou ve dřevě vyskytovat. Dobře sterilizované dřevo je takové, ve kterém je dosaženo teploty 56 stupňů ve středu každého kusu řeziva na 3 až 4 desítky minut.
Jak dlouho se suší palivové dříví
Sušení palivového dříví je hotová věda. Čerstvé dřevo může mít v závislosti na typu dřeviny počáteční vlhkost 50 až 60 %, což znamená, že více než polovina hmotnosti dřeva je vlastně voda. Pokud byste takové dřevo hodili do krbu, bude vám jen doutnat a kouřit, nevyužijete celou jeho energii a hlavně zanášíte komín nebezpečným dehtem. Můžete si tak nejen poškodit kamna a komín, ale také způsobit požár. Dřevo by se mělo v ideálním případě dohromady sušit až 3 celé roky. První rok v celých délkách vystaveny sněhu, dešti a slunci. Druhý rok nařezané a nařezané na polínka znovu na dešti, který smyje případné třísloviny a pomáhá odvodu pryskyřice. Přeřezané dřevo se navíc vysuší lépe, neboť má vlhkost možnost unikat ven kratší cestou přímo od středu. Poslední rok by se měly polínka sušit pod střechou, kde na ně neprší a jsou pořádně provětrávané. Topit byste měli se dřevem, které má v ideálním případě méně než 20procentní vlhkost.