Dvorní chodník je nejen důležitou komunikační trasou na našem pozemku, ale především výkladní skříní nemovitosti. Než se pustíme do stavby dlažby, měli bychom se zamyslet nad materiálem, ze kterého bude vyrobena. Je třeba počítat s tím, že se po něm mohou pohybovat jak chodci, tak vozidla. To ovlivní použití vhodných stavebních materiálů, které si budeme moci vybrat podle vlastního vkusu a uvážení. Níže uvádíme několik tipů, jak vytvořit ten nejlepší chodník před vaším domem.
Konzistence složení
Cesty před domem by měly odkazovat stylem, charakterem nebo použitým materiálem k architektuře domu. Soudržného charakteru našeho pozemku dosáhneme kupř. kombinace odstínu fasády s barvou dlažebních desek. Obdobného efektu se dosáhne volbou podobných materiálů, např. betonu dlažebních desek s pohledovým betonem na fasádních stěnách. Dobrým řešením je také vyvážení barevné palety použitých materiálů a skrytí či zbavení se míst s výraznými rozdíly v odstínech.
Povrch chodníku
Velikost chodníku by měla odpovídat našim očekáváním. Pokud se má proměnit v příjezdovou cestu a pokrýt větší plochu kolem budovy – musíme pamatovat na to, že její plocha by neměla zahltit dům. Velký a široký chodník kombinovaný s příjezdovou cestou je ideální pro větší a vyšší budovy.
Neméně důležité je, aby dlažba nerozdělovala pozemek na menší, nesouměrné kusy, protože by mohla být narušena estetika nemovitosti. Značená cesta by také neměla být při vstupu na pozemek příliš klikatá. Minimalismus a kolmé linie mohou dodat venkovním prostorům šik a eleganci. Klikaté cestičky mnohem lépe splývají se zahradou.
Vhodné materiály
Hodně záleží na povrchu, na který má být dlažba položena a její přípravě, ale podstatnou roli hraje přizpůsobení materiálů potřebám uživatelů. Důležitá je tloušťka dlažebních desek, dlažebních kostek nebo jiného materiálu použitého k pokrytí cesty. Musíme zvážit, zda stezku budou využívat pouze chodci, nebo na ni budou vjíždět i vozidla.
Výběr materiálů je velmi široký a přizpůsobený různým potřebám. Můžeme vytvořit chodník z dlažebních kostek, dřeva, betonu, keramiky. Každý z materiálů se liší nejen mechanickou odolností proti oděru, tlaku a povětrnostním vlivům, ale také způsobem pokládky na zem, spojování, pokládky, konzervace a údržby a také cenou.
Například u dlažebních kostek jsou velmi důležitým prvkem obrubníky, které zabraňují rozpínání dlažebních kostek při provozu. Klinkerová dlažba, tedy keramická, je zase extrémně trvanlivá a odolná vůči nečistotám, ale je to nejdražší dlažební materiál.
Asi nejjednodušší na stavbu a údržbu bude dlážděný chodník. Je nejen nejčastěji volený a nejsnáze dostupný, ale má také velmi širokou škálu barev, tvarů a textur.
Dřevo se používá mnohem méně často, protože je dražší na pořízení i údržbu, ale mnohem lépe se hodí k přírodním prvkům na zahradě. Ohřeje také obraz pozemku a dokonale koresponduje s moderními fasádními styly (omítka, kámen, beton).